Доктор Проктор и големата кражба на злато

Издавач: ПАБЛИШЕР

ISBN: 9786084892359

Година на издавање: 2021

На залиха
As low as 240  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Кога озлогласените браќа Кранч ќе ја ограбат државната резерва на злато, а за неколку дена доаѓа инспекција од Светската банка, норвешкиот крал мора да донесе брза одлука – кој може да ја спаси земјата од сиромаштија и од голем срам? Единствените достојни за таа тешка и одговорна задача се доктор Проктор, Буле и Лисе, кои веќе го имаат спасено светот и од други катастрофи. И така, славната тројка заминува за Лондон. Таму ги среќава специјалните агенти на Скотланд јард и од нив добива тајни инструкции.

Буле се инфилтрира во бандата Кранч и успева да дознае дека златото е во рацете на рускиот милијардер Рублов, кој сака од него да го направи трофејот за Фудбалскиот куп. По неуспешниот обид за провала во сефот, тие мора да им се приклучат на најлошите фудбалери на светот и да им помогнат да го освојат Купот. Па малку со помош на лукав план, малку со волшебната чизма и ракавица, а на крај и со прдонаутскиот прав на доктор Проктор – аутсајдерите на Ротенхем имаат шанса да го освојат трофејот, првпат во своето стогодишно постоење!

Победничка комбинација од хумор и авантура што веднаш ќе ве освои!

jo-nesbo

Ју Несбе

Ју Несбе (1960) е современ норвешки писател, музичар и економист, водечки автор на криминалистички романи и трилери во Европа. Дипломирал економија и бизнис-администрација во 1986 година, работел ка...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил