Џејмс и џиновската праска

Издавач: АРС ЛАМИНА

ISBN: 9786082474663

На залиха
As low as 290  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Џејмс Хенри Тротер живее со две одвратни бабишта. Тетка Сунѓерка е страшно дебела и лицето ù е како сварена зелка, а тетка Шилка е слаба како костур и има крескав глас.

Тој е многу осамен, сè додека еден ден не се случи нешто чудно. На крајот на градината една праска започнува да расте и да расте и да расте...

Внатре, во праската, има седум многу необични инсекти – и сите чекаат да го поведат Џејмс во една магична авантура.

Но каде ќе одат во нивната џиновска праска и што ќе стане со ужасните тетки ако случајно им застанат на патот?

Има само еден начин да дознаеме...

Светски детски бестселер на Роалд Дал, со илустрации на Квентин Блејк

roald-dahl

Роалд Дал

Роалд Дал е еден од најпознатите писатели за деца. Неговите книги се безвременски и милиони деца и многу генерации пораснаа со неговите книги и со екранизациите на неговите книги, како „Матилда“, „Г...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил