Девојката од мочуриштето

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-664-3

Година на издавање: 2019

Број на страници: 343

Димензии: 140/210

Корица: softcover

На залиха
As low as 320  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Гласиштата за Девојката од мочуриштето со години кружат низ Баркли Коув, тивкото гратче на брегот од Северна Каролина. Кога кон крајот на 1969 година богатиот Чејс Ендруз ќе биде пронајден мртов, сомнежот на мештаните веднаш паѓа врз Каја Кларк, таканаречената Девојка од мочуриштето. Меѓутоа Каја не е онаква каква што ја опишуваат. Чувствителната и остроумна девојка со години живее сама во куќичката на брегот на мочуриштето што го нарекува дом, спријателувајќи се со галебите и откривајќи ги животните лекции во песокот. Но доаѓа време кога почнува да копнее по љубов и прегратка. Кога нејзината дива убавина ќе маѓепса двајца младичи од градот, Каја го отвора срцето за новиот живот ‒ но тогаш се случува незамисливото.

Девојката од мочуриштето е едновремено неверојатна ода на природата, приказна за растењето и влегувањето во светот на возрасните и мистериозен случај на можно убиство. Авторката нè потсетува дека ние сме обликувани од децата што сме биле порано и дека сите сме подложни на убавите и насилни тајни што ги крие природата.

„Болно убава!“ Њујорк тајмс

dilija-ovens

Дилија Овенс

Дилија Овенс (1949) е американска авторка и зоолог. Родена е во јужна Џорџија, а животот го има поминато во дивина или во нејзина близина. Уште од мала ја сметала природата за вистински придружник и ве...

Види повеќе

Коментари и оценки

Ljubomir
100%

Одлична книга

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил