Како во филм

Издавач: ПАБЛИШЕР

ISBN: 978-608-4569-855

Година на издавање: 2019

Број на страници: 245

Димензии: 140/210

Корица: softcover

На залиха
As low as 199  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Момчето Гашпер вљубеник во Интернет и во хорор-филмовите само уште малку не ќе смее да ги гледа филмовите за 12+. Тој живее со мајка си Мајда која го напуштила сонот да стане сликарка  и таткото Јоже кој сè почесто отсуствува од дома што предизвикува бурни кавги... Него почнува да го копка чудното (не)расположение на мајка му па почнува да пребарува на Интернет и доаѓа до сознанието дека ќе стане популарен во училиште ако дознаат дека мајка му се дрогира... Но дали не се работи за нешто друго?

Гашпер си има и други проблеми. Соученичката Тина го избегнува во училиште и сака да разговараат само по Скајп. Го прогонуваат и го исмеваат тројцата школски насилници. А најдобриот другар Марко е готов да го предаде за да се спаси од нив... Текот на овие секојдневни настани е прекинат од жестоката караница на родителите, ненадејното исчезнување на мајка му и посетатата кај чудниот Макс... Одеднаш, животот на Гашпер почнува да добива друга димензија!

vinko-moderndorfer

Винко Модерндорфер

Винко Модерндорфер (22 септември 1958, Цеље) е современ словенечки писател, сценарист, режисер. Во 1983 г. дипломирал на Академијата за театар, радио, филм и телевизија, насока Театарска и радиска р...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил