Спутник љубов

Издавач: Издавачки центар ТРИ

Година на издавање: 2009

Димензии: 125x195

На залиха
As low as 160  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Харуки Мураками е еден од најпознатите современи светски писатели чии дела веќе со години во Јапонија имаат милионски тиражи а преведени се на дваесетина јазици. Во својот роман Спутник љубов Мураками не води во урбаната Јапонија за да ни ја претстави приказната за замрсениот триаголник на невозвратени љубови. Во основата љубовен роман зачинет со детективска приказна Спутник љубов се чита и како длабоко размислување за човековиот копнеж воопшто. Генијот на Мураками создава совршен природен и секојдневен свет на кафулиња, газирани пијалаци и пријатни прељуби, а потоа, речиси како во сон, додава точно онолку надреални детали колку што му треба за да разбранува сè.

haruki-murakami

Харуки Мураками

Харуки Мураками, еден од најпознатите современи јапонски и светски писатели, е роден  во 1949 година, во Кјото (Јапонија). Добитник е на повеќе престижни книжевни награди, меѓу кои се и наградата „Ф...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил