Жената со црвениот бележник

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-6827

Година на издавање: 2020

Број на страници: 195

Димензии: 125/195

Корица: softcover

На залиха
As low as 300  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Една ноќ, во една пуста улица во Париз, додека Лора се обидува да ја отклучи влезната врата на зградата во која живее, некој ја напаѓа и ѝ ја краде чантата. Утредента ја наоѓа Лоран, оставена врз една канта за ѓубре близу неговата книжарница.

Во чантата нема никакви лични документи, само вообичаени женски дреболии, но и неколку предмети кои откриваат многу за карактерот на својата сопственичка: позлатена запалка, црно пенкало „монблан“, клучеви на плочка со изгравирани хиероглифи, стара шнола за коса со платнен цвет, два зара, четири стари фотографии... и еден црвен бележник испишан со нејзиниот елегантен ракопис. Читајќи ги тајните мисли, стравови и желби на непознатата жена, Лоран почнува да се вљубува во неа. И додека таа лежи во болница со повреда на главата и изгубено памтење, тој се претвора во вистински детектив за да ја открие мистериозната сопственичка на чантата со слезова боја..

antoan-loren

Антоан Лорен

Антоан Лорен (1972) е современ француски романсиер, сценарист, новинар, режисер и колекционер на стари клучеви. Роден и пораснат во Париз, откако студирал филм, ја започнал својата кариера како режи...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил