Гробна тишина

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-439-7

Година на издавање: 2016

Димензии: 140/210

На залиха
As low as 144  ден. Regular Price 380  ден.  -236  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

По морничавиот трилер Мочуриште вториот роман на исландската писателска ѕвезда Арналдур Индридасон е уште едно врвно и мајсторски изведено дело во криминалистичкиот жанр.

Истрагата на исландската полиција започнува кога на дамнешните ненаселени ридови на периферијата на Рејкјавик е пронајден човечки скелет, стар неколку децении. Разгледувајќи го овој одамна застарен случај, детективот Ерлендур и неговиот тим откриваат дека ридовите околу главниот град кријат неколку трагични приказни кои се случиле во дамнешното минато: за насилство, изгубена љубов и чест, криминал... На овој начин, во романот се мешаат неколку жанрови, кои само дополнително ја зголемуваат тензијата среде мрачната атмосфера на исландското осамено секојдневје.

Втор во серијалот романи посветени на исландскиот детектив Ерлендур, Гробна тишина е еден од најсовршено структурираните трилери во кој се преплетуваат повеќе возбудливи приказни што се поврзуваат во целина на последните неколку страници од книгата.

„Индридасон е еден од најдобрите писатели на трилери на денешнината.“  Сиднеј тајмс

arnaldur-indridason

Арналдур Индридасон

Арналдур Индридасон е роден во Рејкјавик, во 1961 година. Повеќе од две децении е најчитаниот и најпреведуван исландски писател, а најпознат е по серијалот книги во кои главен лик е полицискиот инсп...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил