Храброста да се биде свој

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082308579

Број на страници: 254

Димензии: 21cm

Корица: softcover

На залиха
As low as 315  ден. Regular Price 420  ден.  -105  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Ако не го живеете својот живот за себе, тогаш кој ќе го живее за вас?

Дали среќата е нешто што човек може да го избере за себе? Јапонскиот феномен „Храброста да се биде свој“ ни дава едноставен и јасен одговор.

Користејќи ги теориите и техниките на Алфед Алер, еден од најбрилијантните умови на психологијата, необичниот филозоф му помага на едно момче да сфати дека секој човек сам ја одредува насоката на својот живот. Ослободување од оковите на минатото и од очекувањата на другите – овој идеал ги предизвикува социјалните норми што ги живееме и за кои сме убедени дека се вообичаени. Потребна е храброст да се ослободиме од нив и да сфатиме дека секој од нас има своја улога во светот.

Оваа мудра книга ќе ви помогне да почнете да верувате во себе и да заборавите на туѓите и на самонаметнатите ограничувања. Веќе на милиони луѓе им помогна. Сега е вашиот ред!

„Сократовски дијалог што ги обединува Адлеровата психологија и стоичката филозофија. Зачудувачки од почеток до крај. Моја топла препорака.“ Марк Андерсен

ichiro-kishimi

Ичиро Кишими, Фумитаке Кога

Ичиро Кишими е роден во 1956 година, во Кјото, каде што живее и денес. Уште од средношколските денови се стремел да стане филозоф. Од 1989 година, додека специјализирал класична западна филозофија с...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил