Кармила

Издавач: ЧУДНА ШУМА

ISBN: 9786084938163

Број на страници: 88

Корица: softcover

На залиха
As low as 275  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

„Кармила“ е култно дело на вампирската фикција, книгата што го инспирирала Брем Стокер да го напише „Дракула“.

„Кармила“ е готска новела од 1872 година од ирскиот автор Џозеф Шеридан Ле Фанју. Првобитно објавена како серијал во „Темносино“ (1871-72), приказната ја раскажува млада жена којашто ја демне женски вампир по име Кармила, изразувајќи романтични желби кон протагонистката. Приказната е честопати антологизирана и многупати е адаптирана за филм и други медиуми.

--unknown--

-- непознат автор --

Непознат автор...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил