Клара и сонцето

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082308159

Година на издавање: 2021

Број на страници: 285

Димензии: 21 см

Корица: softcover

На залиха
As low as 500  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Сонцето секогаш наоѓа начин да допре до нас.

 

Од авторот на „Никогаш не оставај ме“ и „На крајот од денот“ – прва книга на Казуо Ишигуро по добивањето на Нобеловата награда за литература, фасцинантно дело за чудесната и мистериозна природа на човековото срце.

 

Клара е она што во чудесниот и футуристички свет на Ишигуро се нарекува ВП, вештачки пријател – човеколик робот кој родителите им го купуваат на децата за да им овозможат друштво и поддршка. Хранејќи се со сончевите зраци во излогот на продавницата, набљудувајќи ги луѓето и сѐ повеќе разбирајќи ги нивните чувства, Клара надежно чека некој да ја вдоми.

 

Во мигот кога четиринаесетгодишната Џози решава токму Клара да биде нејзина пријателка, односот меѓу роботот и човекот добива друга димензија, а книгата станува преиспитување на емоциите. „Клара и сонцето“ е возбудлива книга со специфичен наратор, која ни овозможува од поинаков агол да проникнеме во едно од суштинските прашања на постоењето: што значи да се сака?

 

„Нежна, но вознемирувачка приказна натопена со тага и надеж.“

Вашингтон пост

 

„Богатиот внатрешен свет на протагонистите на Ишигуро е носител на една голема порака, исто како и тивките и остроумни преиспитувања за човечката природа приземјени со возвишената сила на Клара... Оваа книга е слоевита синтеза од жанрови што навистина маѓепсува.“

Паблишерс викли

kazuo-ishiguro

Казуо Ишигуро

Во современата литература особено интересен феномен е гласот на писателите со вкрстена културна заднина, каков што е Казуо Ишигуро –британски писател и сценарист со јапонски корени. Роден е на 8 ное...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил