Кој го здипли моето сирење?

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082307527

Година на издавање: 2004

Број на страници: 89

Димензии: 125X195

Корица: hardcover

Нема на залиха

Краток опис

Кој го здипли моето сирење? е едноставна басна која ни донесува длабоки вистини за промените. Тоа е забавна и поучна приказна за четири суштества кои живеат во „Лавиринтот“ и бараат „Сирење“ од кое живеат и кое ги прави среќни.

Две од нив се глувчиња, Душкало и Брзи. А две се „човечиња“ - суштества со големина на глушец кои со однесувањето и со ликот многу потсетуваат на луѓето. Се викаат Туцко и Муцко. „Сирењето“ е метафора за она што сакате од животот - добра работа, сериозна врска, пари, имот, здравје и душевен мир.

А „Лавиринтот“ е место во кое го барате она што го сакате - организацијата во која работите или семејството и заедницата во која живеете.

Кога ќе стасате до „Ракописот на ѕидот“ и сами ќе откриете како да се справите со промените, па ќе можете да уживате во поголеми успеси со помалку стрес во работата и во приватниот живот.

Оваа приказна е напишана за сите возрасти, ќе ја прочитате за помалку од еден час, но нејзината исклучителна мудрост ќе ви трае цел живот.

„Кој го здипли моето сирење“ е книга што ја користат мажи и жени во многу корпорации, државни институции, војската, во малите претпријатија, болниците, црквите и училиштата вклучувајќи ги и: Apple Computers, Dell Computers, Goodyear, HP, IBM, Kodak, Nestle, Pepsi, Proctor & Gamble, Shell, Time..

spencer-johnson

Спенсер Џонсон

Д-р Спенсер Џонсон е еден од најценетите и најсаканите автори на светот. Им помогна на десетици милиони луѓе да откријат како можат да водат по квалитетен живот користејќи ги едноставните вистини шт...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил