Копилето од Истанбул

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 786082300078

Година на издавање: 2011

Број на страници: 342

Димензии: 140X205

Корица: softcover

На залиха
As low as 260  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Во Копилето од Истанбул Елиф Шафак една од најистакнатите современи турски писателки го отсликува турбулентното минато на својата земја во јасна и сликовита приказна што се одвива во Турција и во Америка.
Централното место го има „копилето“ од насловот Асја деветнаесетгодишна девојка што ги обожава Џони Кеш и француските егзистенцијалисти и четирите сестри во фамилијата Казанџи што живеат под ист покрив во Истанбул: Зелиха мајката на Асја бунтовната и своеглава најмала сестра што држи салон за тетовирање; Бану која неодамна ја открила „гатачката“ во себе; Џеврие вдовица и наставничка по национална историја; и Фериде хипохондрик опседната со неизбежни катастрофи; нивната строга мајка и нивната баба што тоне во заборавот на Алцхајмеровата болест.
Нивниот единствен отуѓен брат живее во Аризона со жена си и нејзината ќерка Армануш Ерменка по татко. Армануш тајно лета во Истанбул во потрага по сопствениот идентитет и остатоците на тешкото семејно минато и бргу се спријателува со Асја. Со доза на мистицизам се расветлува долго чуваната тајна што ги поврзува овие две фамилии уште во далечната 1915 година.
Полна со живописни незаборавни ликови Копилето од Истанбул е храбра моќна приказна што ја вивна Шафак на врвот на светската книжевна сцена.

„Прекрасна замисла... овој неверојатен роман просто ме одведе. А кога се вратив, реалноста повеќе не беше иста.“Чикаго трибјун

elif-shafak

Елиф Шафак

Елиф Шафак е повеќекратно наградувана британско-турска авторка и една од најчитаните писатели во Турција. Пишува на турски и англиски јазик и има објавено седумнаесет книги, од кои единаесет се рома...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил