Надвор од рамките: приказна за успехот

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082308043

Година на издавање: 2021

Број на страници: 262

Димензии: 21 см

Корица: softcover

На залиха
As low as 500  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Ако работиш доволно напорно и се докажеш, и ги користиш умот и имагинацијата, можеш да си создадеш свет каков што посакуваш.

 

Во оваа чудесна книга Малком Гладвел нè носи на интелектуално патување во светот на најдобрите и најмудрите, најпознатите и најуспешните – оние кои излегуваат надвор од рамките. Прашувајќи се што ги прави успешните луѓе поинакви, тој доаѓа до низа одговори што не сте ни знаеле дека ви стојат како загатки во умот.

Ние обрнуваме премногу внимание на тоа какви се успешните луѓе, без да ги земеме предвид околностите во кои живеат, нивната култура, фамилија, генерација... И обично забораваме дека тие се концентрираат на сопствената природа и постојано работат на свое подобрување и самонадминување.

Објаснувајќи ги тајните на софтверските милионери, што е потребно да се биде добар фудбалер, зошто Азијците се познати математичари и како Битлси станаа најпознатиот рок-бенд, Гладвел нè поведува во една неверојатна умствена авантура од другата страна на човечката природа.

 

„Дознајте што ги издвојува луѓето со високи достигнувања од останатите – од Бил Гејтс до Битлси – во неповторливиот број 1 бестселер на Малком Гладвел.“

Њујорк тајмс

malcolm-gladwell

Малколм Гладвел

Малколм Гладвел (3.09.1963) е автор на пет бестселери на Њујорк тајмс: Пресвртна точка, Проблесок, Натпросечни, Што виде кучето и Давид и Голијат. Тој е водител на подкастот Ревизионистичка историја...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил