Небесни тела

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-544-8

Година на издавање: 2018

Димензии: 140/210

На залиха
As low as 790  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Романот Небесни тела е мистериозен трилер напишан во викторијански стил со фасцинантна криминална приказна во кој се оживува светот од средината на деветнаесеттиот век. 

Во 1866 година младиот Англичанец Волтер Муди заминува за Нов Зеланд во потрага по богатство. Првата ноќ по пристигнувањето влегува во друштво на дванаесет странци кои тајно се собрани за да разговараат за серија необјаснети настани: исчезнувањето на најбогатиот човек во градот, проститутката која се обидела да си го одземе животот, и пронаоѓањето на огромно богатство во куќата на еден несреќен пијаница. Муди е брзо вовлечен во мрежата на судбината која е сложена и извонредно раскошна, како и ноќното небо. И ништо не е како што се чини, сè е завиткано во светата тајна. 

Со ова тензично и возбудливо книжевно достигнување, Елeнор Катон уште еднаш потврди дека е една од најсјајните ѕвезди на светското книжевно небо, за што и ја доби наградата Букер во 2013 година.

eleanor-catton

Еленор Катон

Еленор Катон (Eleanor Catton, 1985) – новозеландска романсиерка, која е родена во Канада, каде што ги поминала првите шест години од животот. Завршува англиска филологија на Универзитетот во Кентерб...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил