Од ракописот на една жена

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082309514

Број на страници: 80

Димензии: 21cm

Корица: hardcover

На залиха
As low as 250  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Со потези на поетски вешта невиност, оваа збирка е чеиз од сите мисли, емоции, животни и религиски прашалници, грижи и товари ставени на грбот на секоја самосвесна жена на денешницава, кои авторката без срам или неугода ги распостила пред целиот свет, гласно барајќи начин како да бидат најчисто и најубаво спакувани за аманетот што треба да им се остави на нашите деца.

Особен акцент е ставен на свесноста за суровоста на светот и падот човечки, што не значи дека треба стихијно и апатично да му се предадеме на злото кое тлее во секој од нас, туку неуморно, со секое дигнато копје кон него, постојано да се трудиме да ја достигнеме и покажеме својата најдобра верзија, барем слична на сликата Божја. А таквото себеиконизирање, како единствен портал до едно исполнето постоење, е можно само по патот на најчистата љубов:

…Славољубието ја заразило и љубовта.

Ама не чистата.

Не вистинската…

„Од ракописот на една жена“ е писмо на само една и на сите жени кои го делат веков со неа.

katerina-panov-kozharov

Катерина Панов Кожаров

Катерина Панов Кожаров е родена во 1983 г., во Струмица. Дипломирала на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ – Скопје, во 2005 г. Веќе 17 години работи како професорка по англиски јазик и книжевност...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил