Океан на крајот на патот

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-363-5

Година на издавање: 2015

Димензии: 140/210

На залиха
As low as 240  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Во руралните предели на Англија еден човек по многу години се враќа во својот дом од детството. Освен старите куќи и познатите патишта тој повторно ќе ги открие своите детски спомени и ќе се сети на неверојатната пријателка Лети Хемпсток која живее со нејзината мајка и баба. Меѓутоа потсетувајќи се на минатото тој набрзо сфаќа дека неговите детски авантури биле многу поопасни и почудни отколку што претпоставувал...

Океан на крајот од патот е врвно дело на мајсторот на фантастиката Нил Гејман, замислено како трогателна, страшна и елегична бајка за возрасни, која го води читателот во незаборавна авантура на границите меѓу реалноста и фантазијата. Иако читателот се среќава со многу фантастични и митолошки суштества, во романот на суптилен начин всушност се допираат темите на пријателството, детството, семејството, љубовта и жртвувањето во име на другите луѓе. Раскажана со многу топлина и хуманост, приказната на Гејман ги црпи своите теми од древните митологии и од книжевноста за да создаде лавиринт во кој читателот ужива сè до последната страница, соочувајќи се со вечната борба меѓу доброто и злото.

 

neil-gaiman

Нил Гејман

Нил Гејман (1960, Портчестер, Велика Британија) е еден од најпознатите и најценетите современи писатели во жанрот на фантастиката. Светска слава стекнува во деведесеттите години како автор на исклуч...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил