Осум планини

Издавач: Македоника Литера

ISBN: 9786082521039

Број на страници: 200

Димензии: 200x140

Корица: softcover

На залиха
As low as 300  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

„Осум планини“ е едукативен роман, приказна за пријателството на таткото и синот со планината како главен лик, место во кое секој ги наоѓа сопствениот идентитет и смислата на сопственото постоење. Тој е интересен и привлечен, но и класичен во навраќањето на темите пријателство, детство, односот татко – син, а оригинален во амбиенталноста во која планината е апсолутен протагонист. „Осум планини“ е книга посветена на пријателството, кое не мора да биде засновано на сличните животни услови, општественото опкружување, интересите и разликите. Но и на родителството.Оваа книга е приказна за човечките судбини. Освен тоа, ова е роман за планините кој може да го промени погледот на читателите кон нив во позитивна смисла. Но многу повеќе е роман за луѓето, за потребата за осамување, освојување, приспособување, барање, вклопување, но и прифаќање на сопствената суштина.

Стилот на Паоло Коњети е од суштинско значење за успехот на романот – лесен и елегантен, а зборовите се одбрани со екстремна точност. Напишан е со посебен стил, со многу детали кои не оптоваруваат, со употреба на широк спектар зборови преку кој се забележува исклучителното познавање на авторот на планините и природата.

--unknown--

-- непознат автор --

Непознат автор...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил