Пачинко

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082307633

Година на издавање: 2021

Број на страници: 528

Димензии: 125/195

Корица: softcover

На залиха
As low as 600  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Можеше да има неколку победници и многу губитници. А сепак продолжувавме да играме затоа што имавме надеж дека ние би можеле да бидеме среќниците.

Ремек-дело за припадноста, интегритетот, лојалноста и амбицијата. „Пачинко“ е роман за дискриминацијата и за егзилот, за надежта да се преживее и да се напредува пред рамнодушната историја.

Приказната почнува во времето на окупацијата на Кореја од Јапонија, во сиромашното семејство на еден рибар. Неговата ќерка, тинејџерката Сунча, се вљубува во еден богат странец на брегот, близу нејзиниот дом. Тој ѝ го ветува светот, но кога таа открива дека е бремена и дека нејзиниот љубен е женет, одбива да биде откупена. Наместо тоа, ја прифаќа брачната понуда од еден љубезен човек кој патува кон Јапонија. Нејзината одлука го означува почетокот на една драматична сага за луѓе кои не можат да се вратат во родниот крај во кој беснее војна, кои се принудени да живеат во место каде што не се прифатени.

Оваа повеќеслојна и трагична приказна нè носи од напуштените улици до ходниците на најпознатите универзитети во Јапонија. Таа е доказ дека една семејна приказна може да ја раскаже историјата на цел народ. „Живописна и извонредна, книгата Пачинко е богатo признание за луѓето чија историја се чини дека се брише.“  Гардијан

„Проблемите со кои се соочуваат имигрантите вознемируваат, но приказната е онаа која плени.“ Пипл

„Моќна приказна за издржливоста и сочувството.“ Барак Обама

min-jin-lee

Мин Чин Ли

Мин Чин Ли (1968) е корејско-американска романсиерка и новинарка, авторка на раскази, есеи, осврти и интервјуа. Најпозната е по своите две прозни дела „Бесплатна храна за милионери“ (2007) и „Пачинк...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил