Патувањето на еден слон

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-431-1

Година на издавање: 2016

Димензии: 140/210

На залиха
As low as 299  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Патувањето на еден слон е волшебна приказна проткаена со мудрост и хумор за трајноста на пријателството и за минливоста на славата.

Во 1551 г. португалскиот крал Жоао III решава да му прати на австрискиот надвојвода Максимилијан невообичаен свадбен дар: слонот Соломон. Одеднаш сите се растрчуваат да ги подготват слонот и неговиот чувар Субхро. Необичната свита и кралската гарда го изминуваат целиот континент опустошен од реформацијата и граѓанските војни, низ попатните сведоштва на зналците, историчарите и оџагорените обични луѓе. Карванот се пробива низ древните градови на северна Италија; храбро се искачува по Алпите и стравотните теснини Исарко и Бренер; преку Средоземно Море па пругоре по реката Ин, и најпосле пристигнува пред величествената порта на царска Виена...

Патувањето на еден слон е сказна богато проникната со иронија и емпатија, проткаена со духовити размисли за човечката природа, едно значајно толкување на моќта која го навредува човековото достоинство. Лос Анџелес тајмс

jose-saramago

Жозе Сарамаго

Жозе Сарамаго (Жозе де Суза Сарамаго) е роден на 16 ноември 1922 година, во селото Азињага, во регионот Рибатејжо, како син на сиромашни земјоделци. Кога имал две години, неговите родители се пресел...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил