Под црвеното небо

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-5820

Година на издавање: 2018

Димензии: 140/210

Нема на залиха

Краток опис

Под црвеното небо на Марк Саливен е базирана врз вистинска и нераскажана приказна од Втората светска војна. Приказната го следи животот на заборавениот херој Пино Лела 17-годишно момче од Италија кое ги предводело Евреите во нивното бегство од нацистите преку Алпите. Назначен за возач на еден од најмоќните нацистички функционери во Италија тој добива увид во најстрого чуваните тајни истовремено сведочејќи за злосторствата на војната. Неговата храброст e поттикната од неговата љубов кон Ана и сонот за заеднички живот.

Ова е еден незаборавен и неодолив историски роман, триумфална, епска приказна за неверојатната храброст и издржливост за време на најмрачните часови во историјата. Јасно претставувајќи ги главните ликови и нивните емоции, Саливен ни ја прикажува војната каква што навистина е и како може да влијае врз луѓето на различен начин. Возбудлива сага за историјата, неизвесноста и љубовта која заслужува да биде раскажана.

„Неверојатна приказна, прекрасно напишана, убава и благородна книга“ – Џејмс Патерсон

 

 

 

mark-sullivan

Марк Саливен

Марк Саливан е признат автор на осумнаесет романи, меѓу кои и бестселерот на Њујорк тајмс, серијата книги Прајват, напишана во коавторство со Џејмс Патерсон. За своите дела има добиено повеќе наград...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил