Раскази

Издавач: ПАБЛИШЕР

ISBN: 9786084892304

Година на издавање: 2020

На залиха
As low as 200  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Двајца пријатели желни за авантура тргнуваат на патување. Некаде пешки некаде со кола, повеќе гладни отколку сити, среќавајќи и опасни луѓе од кои мораат да бегаат и убави девојки во кои се вљубуваат, тие запаѓаат во низа трагикомични ситуации. Кога ќе се дотрошат и помислуваат дека затворот не им гине, откриваат која е таинствената сопственичка на гостилницата. Во една друга гостилница, пак, тече приказната за необичниот живот на загорскиот чудак Јуре Спорчина, како доказ за народната: „Она што човек сам ќе си го направи...“

Меѓу нас и Анте Ковачиќ се протега еден и пол век истечено време, но неговата проза звучи свежо и актуелно како да е патопис од нашата современост. Каде и да нѐ прошетаат неговите ликови, гледаме дека не се смениле многу работи. Сѐ уште има малограѓанштина и алчност, туѓи идеологии и продадени души. Но за утеха, има и љубезни луѓе кои со топла насмевка ширум ќе ти ги отворат портите – и на домот и на срцето.

ante-kovačić

Анте Ковачиќ

Анте Ковачиќ (1854 – 1889) е хрватски писател и поет, роден во Хрватско Загорје, село Оплазник, како син единец во сиромашното селско семејство на Ана и Иван Ковачиќ. Завршил Класична гимназија во З...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил