Снешко

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-538-7

Година на издавање: 2017

Број на страници: 436

Димензии: 140/210

Корица: softcover

На залиха
As low as 320  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Ноември е Осло е завеан од првиот снег. По враќањето од работа Бирта Бекер го пофалува снешкото што го направиле син ѝ и маж ѝ во дворот. Но не го направиле тие... Синот сфаќа дека наместо да гледа кон улицата снешкото е свртен кон куќата. Црните очи гледаат право низ прозорецот. Во нив.

Вишиот инспектор Хари Хуле добива анонимно писмо. Потпишано со „Снешко“. Подоцна, меѓу застарените случаи на исчезнати лица, Хари открива редица вознемирувачки сличности. Исчезнуваат мажени жени со деца токму во денот на првиот снег... Истата ноќ, Силвија Отерсен се пробива низ првиот снег во шумата во близина на Осло. Знае дека животот ѝ зависи од тоа дали ќе избега, но не знае што ја гони. За среќа, не знае ни што ја чека на патот...

 „Несбе со право важи за најпризнат писател на трилери во Норвешка. Она што ќе го открие Хари Хуле засекогаш ќе го промени вашето мислење за белата добродушна фигура. Снешко е извонреден трилер што ќе ви ја расипе дремката додека надвор вее снег.“ Нешнел паблик радио (САД)

„Несбе е Пикасо на норвешкиот криминалистички роман: ликовите се живописни до секој детаљ, елегантно вплетени во приказната. А таа приказна не е само овој роман, туку тоа е целиот серијал – на пат да стане најдобриот во историјата на норвешкиот криминалистички роман.“ Ставангер афтенблад

 

 

jo-nesbo

Ју Несбе

Ју Несбе (1960) е современ норвешки писател, музичар и економист, водечки автор на криминалистички романи и трилери во Европа. Дипломирал економија и бизнис-администрација во 1986 година, работел ка...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил