Кит на плажа

Издавач: ПАБЛИШЕР

ISBN: 9786084892199

Година на издавање: 2020

На залиха
As low as 240  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Ника е духовита и љубопитна тинејџерка, дружељубива и популарна во новото училиште. Течно зборува француски и оди на курсеви по шпански и германски јазик, па оттаму на часови по пијано, мечување, вајарство и јога... и затоа никогаш нема време да ги покани дома своите нови соученици. Но причината за тоа е сосем поинаква. Кога еден ден ќе дојдат ненајавени, нејзините пријатели ја откриваат тајната што таа долго време успевала да ја крие од нив, тајна што ќе ги промени нивните животи...

Кит на плажа е роман кој ги шири границите на нормалното и нѐ поттикнува да ги преиспитаме своите ставови за тоа што е нормален живот.

„Животот е убав“, вели Игор, братчето на Ника. Кога сме сакани и прифатени, се чувствуваме добро, како китови што слободно пловат во големиот океан. Но што ако сме поинакви?

vinko-moderndorfer

Винко Модерндорфер

Винко Модерндорфер (22 септември 1958, Цеље) е современ словенечки писател, сценарист, режисер. Во 1983 г. дипломирал на Академијата за театар, радио, филм и телевизија, насока Театарска и радиска р...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил