Невидливото дете

Издавач: ПАБЛИШЕР

ISBN: 9786084892236

Година на издавање: 2020

На залиха
As low as 195  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

EДЕН ОД НАЈПОПУЛАРНИТЕ ШВЕДСКИ СЕРИЈАЛИ ЗА ДЕЦА

Околу семејството во долината, чие средиште е мајката Мумин, постепено се собираат и многумина други жители: госпоѓицата Снорк и Сниф, Снусмумрик и Малечката Ми, филифјонки, хатифнати и хемули – сите со свои посебни својства и однесувања. Во Невидливото дете се сместени девет возбудливи и забавни приказни за маките и победите на жителите на Муминовата Долина. Читајќи ќе откриете како семејството Мумин ја спаси малата Нини да не стане целосно невидлива, и што се случува кога Муминтрол го фаќа последниот змеј на светот.

Туве Јансон го создава светот на Мумините како автономен универзум, еднакво волшебен и фантастичен и за деца и за возрасни.

tove-jansson

Туве Јансон

Туве Јансон (Tove Jansson, 1914 – 2001) е родена како најстаро дете во уметничко семејство. Татко ѝ бил финско-шведскиот скулптор Виктор Јансон, а мајка ѝ шведската илустраторка и цртачка Сигне Хама...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил