Така зборуваше Заратустра

Издавач: Издавачки центар ТРИ

Година на издавање: 2006

Димензии: 140Х205

На залиха
As low as 260  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Стани она што си! Овде не говори фанатичар, овде не се проповеда, овде не се бара верата. Ниче, еден од најголемите филозофи на минатиот век кој ќе изврши големо влијание и врз оние кои по него следуваат, создавајќи еден нов и радикален филозофски и теолошки систем на вредности и размислување, во ова свое дело говори за Новиот човек - за Натчовекот. Ве учам за натчовекот. Човекот е нешто што треба да биде надраснато. Натчовекот е смислата на човекот...Некогаш гревот кон Бог беше најголемиот грев, но Богот умре, а заедно со него умреа и тие безбожници. ...и нека биде загубен за нас денот кога ниту еднаш не се танцувало. И нека се вика лажна секоја вистина во која би немало барем малки смеа.

friedrich-nietzsche

Фридрих Ниче

Obsecro te, mea vita scribere......

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил