Тешко ќе најдеш добар човек

Издавач: ТЕМПЛУМ

ISBN: 9786084871378

Година на издавање: 2020

Број на страници: 301

Димензии: 125/195

Корица: softcover

На залиха
As low as 500  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

„Тешко ќе најдеш добар човек“ е збирка на раскази од американската писателка Фланери О’Конор, а воедно е и прво дело од писателката кое е преведено на македонски јазик.

„Секоја реченица кај О’Конор е експлозивна и повеќезначна. Нејзиниот јазик живописно го отсликува говорот на американскиот Југ – оттаму и предизвиците при преводот. Тоа е така бидејќи и покрај тоа што нејзините приказни се универзални, нивниот идиом е локален, типичен за Југот на Америка – и токму тоа им ја дава нивната богата неповторлива обоеност“.

Румена Бужаровска

flannery-o-connor

Фланери О’Конор

Фланери О’Конор (25 март 1925 - 3 август 1964) е една од најважните американски писателки и есеистки. Таа има напишано два романи и триесет и два раскази, како и бројни критики и коментари. Позната е к...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил