Трагачот

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082307589

Година на издавање: 2021

Број на страници: 378

Димензии: 125/195

Корица: softcover

На залиха
As low as 500  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Напнато и неизвесно ремек-дело за осуетените соништа за бегство

По 25 години полициска работа и по мачниот развод, Кал го напушта Чикаго верувајќи дека мирниот селски живот ќе му помогне да се соземе од напорната и трагична реалност. Сака да почне од почеток во некое мирно, мало место со добар паб, каде што ништо особено нема да се случува. Но наскоро ќе открие дека дури и малите места кријат мрачни тајни.

Од селото исчезнува едно мало момче, но никој не е особено загрижен поради тоа, дури ни полицијата. Тогаш во Кал повторно се буди полицаецот и тој започнува своја истрага. Убеден дека нешто не е во ред, не може да остане мирен додека не открие што е тоа.

Извонредна приказна од најпознатата ирска авторка која со оваа книга го потврдува своето место меѓу најдобрите во криминалистичкиот жанр.

На првото читање ѝ се восхитуваме на содржината, на второто на убавиот и суптилен стил.

Њујорк тајмс

tana-french

Тана Френч

Тана Френч е роденa во 1973 година. Детството го поминала во Ирска, Италија, САД и на Малавите, а од 1990 година живее во Даблин. По професија е актерка, а подоцна почнува да се занимава со пишување...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил