Улис

Издавач: КСЦ

ISBN: 9786084780588

На залиха
As low as 600  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Контроверзен, скандалозен, интертекстуален, на моменти и нечитлив, но секако духовит и забавен, Улис е несомнено ремек-дело на модернизмот од XX век. Патувањето почнува и трае еден ден - 16 јуни 1904 година (датум на кој Џојс ја запознава својата сопруга Нора Барнакл) - во животот на тројца Даблинци: продавачот на огласи, Леополд Блум, поетот Стивен Дедалус и Моли Блум, сопругата на Леополд. Нивните патешествија, мисли и средби ја создаваат основата на наративното дејство: славење на сето човечко искуство преку животите на одредени поединци кои се нашле на одредено место во одредено време.

james-joyce

Џејмс Џојс

Џејмс Огустин Алојшис Џојс, попознат како Џејмс Џојс ( 2 февруари 1882 - 13 јануари 1941) — ирски модернистички писател, еден од најзначајните писатели во книжевноста напишана на англиски јазик. Џој...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил