Задолжителна среќа

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-298-0

Година на издавање: 2015

Димензии: 120/200

На залиха
As low as 1  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Манеа е мајстор на атмосферата. Неговите раскази потсетуваат на традицијата на Кафка и Гогољ според употребата на гротескното и фантастичното и нивното суптилно мешање со реалноста. Политичкото реалното и трагичното се испреплетуваат со апсурдното и бизарното. Во мачната атмосфера на животот под Чаушеску Задолжителна среќа преку контрасти и необични детали создава слика за животот во една гротескна полициска држава за политичките и личните драми изразувајќи ги и теророт и надежта истовремено и стравот и солидарноста и хумористичната тривијалност на секојдевното и болната потрага по идеал.

 Сатирата, тоа моќно субверзивно оружје на отпорот, која избива низ кафкијанските разговори и коментари,  ја затвора оваа збирка со некој вид парафраза на Алфред Жари, дека хуморот и сатирата се најдобрата одбрана пред сериозните и загрозувачки нешта.

norman-manea

Норман Манеа

Од своето деби во 1966 год., во изборот Сказната на зборот на Мирон Параскивеску, па до 1986 год., кога замина од Романија, Норман Манеа објави 10 книги (5 романи, 3 книги раскази, 2 книги есеи). Ги...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил