Земјата што ја газиме

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-611-7

Година на издавање: 2019

Димензии: 140/210

На залиха
As low as 200  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Роман за неочекуваната моќ на другиот да ја осветли нашата сопствена голотија. 

На почетокот на ХХ век Шпанија станува дел од најголемата империја во историјата на Европа. По помирувањето, воената елита избира едно мало село во Екстремадура, како благодарност за водењето на окупацијата. Ева Холман, сопругата на еден од нив, живее во идилична повлеченост до моментот кога на нејзиниот имот се појавува еден таинствен човек кој целосно ѝ го окупира животот. 

Романот зборува за начинот на кој се поврзуваме со земјата; со местото на кое се раѓаме, но и со планетата што нè крепи. Зборува и за борбата на една жена која сака да ја најде вистинската смисла на својот живот од која нејзиното образование ја оттргнало. Приказна за моќта на човекот за помирување со смртта, за раѓањето на емпатијата кога другиот ќе престане да ни биде туѓинец, за природата на една љубов поголема од нас самите. Емотивно четиво, книга што може целосно да нè смени. 

 

jesus-carrasco

Хесус Караско

Obsecro te, mea vita scribere......

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил