Скелиг

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-471-7

Година на издавање: 2017

Димензии: 140/210

На залиха
As low as 280  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Скелиг е една од најпопуларните книги за млади објавени во последната деценија. Замислен како модерна бајка во неа се мешаат фантастичното и реалното соништата и желбите стравот и надежта – и создаваат прекрасна метафора за волшебниот свет на детството која се чита во еден здив.

Скелиг ја раскажува приказната на Мајкл, кој со своето семејство се сели во нова куќа на другиот крај од градот.

Тој е далеку од своите другари и од училиштето, а неговите родители се вознемирени поради неговата болна сестричка. Обидувајќи се да побегне од својата осамености од своите стравови, еден ден Мајкл ќе открие суштество какво што не видел никој друг на светот и одеднаш, целиот негов живот ќе почне да изгледа сосем поинаку.

 „Една од најтрогателните книги кои ќе ги прочитате, преполна со топлина, човечност, и секако – со многу фантазија.“ The Independent

 

david-almond

Дејвид Алмонд

Израснав во големо семејство во Фелинг, мало планинско гратче што се наоѓа покрај реката Тејн. Тоа беше место преполно со стари рудници за јаглен, темни преплетени улички, чудни продавници, нови фар...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил