Тунел

Издавач: Издавачки центар ТРИ

Година на издавање: 2018

Димензии: 125/195

Нема на залиха

Краток опис

Романот Тунел е еден од најкарактеристичните романи од хиспано културата на ХХ век. Преку 39 кратки поглавја Сабато ни ја раскажува љубовната приказна меѓу Марија и Хуан Пабло и злосторството поттикнато од една огромна страст од човечката немоќ за комуникација. Раскажан во прво лице Тунел е всушност отсликување на егзистенцијалниот тунел на современиот човек неговата очајничка потрага по комуникација и разбирање. 

Овој роман се смета за прв дел од трилогијата на аргентинскиот писател Сабато, заедно со Херои и гробови и Абадон, уништувачот.

ernesto-sabato

Ернесто Сабато

Ернесто Сабато е роден на 24 јуни 1911 година, во Рохас, мало место блиску до Буенос Аирес. Тој е аргентински писател, физичар и сликар. Има напишано три романи: Тунел, Херои и гробови и Абадон, уни...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил