Девојките што горат

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082308593

Година на издавање: 2022

Број на страници: 360

Димензии: 21cm

Корица: softcover

На залиха
As low as 500  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Експлозивен трилер од авторката на „Човекот од креда“ за селцето Чепел Крофт кое крие тегобни тајни. Пред 500 години во него на клада биле изгорени осум протестантски маченици. Пред 30 години без трага исчезнале две тинејџерки. А пред два месеца се самоубил капеланот. Постои ли некаква поврзаност меѓу нив, и дали навистина местото е опседнато?

Новиот капелан Џек Брукс, самохрана мајка која и самата бега од своето мрачно минато, се надева дека ќе најде мир и одново ќе го започне животот. Но кога од непознат праќач ќе добијат за добредојде стар комплет за егзорцизам, скромната куќа и немањето интернет се најмалите грижи со кои се соочуваат таа и нејзината 14-годишна ќерка.

Колку повеќе се запознаваат со чудните жители, сомнежот и стравот им се продлабочуваат. Зашто откривањето на вистината во село во кое сите се поврзани со крвавото минато и никој не им верува на дојденците – може да биде смртоносно.

„Хипнотизирачки и застрашувачки... Најдоброто од Тјудор што ме натера да спијам со запалена светилка.“

Крис Витакер

k-tjudor

К. Џ. Тјудор

К. Џ. Тјудор е родена во Салисбери. Пораснала во Нотингем, каде што живее и денес со својата партнерка и малата ќерка. Низ годините работела како телевизиска водителка и копирајтер. Човекот од креда е...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил