Место за бегство

Издавач: ПАБЛИШЕР

ISBN: 9786084892687

Година на издавање: 2021

Димензии: 20 см

Корица: hardcover

На залиха
As low as 150  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Одлика на поезијата на Изова Велева е искрената лиричност на исказот. Нејзината поезија е искрена и топла, лирична и лелеава. И уште: авторката ја има способноста да создаде комплексни, слоевити поетски дискурси со употреба на едноставни, секојдневни лексеми.

Чинам, најголемата вредност на збирката на Вања Изова Велева е отсуството, или сериозно редуцираното присуство на негативна енергија во авторскиот исказ. Тоа отсуство на негацијата, замената на НЕ со ДА, е вредност која како да ја подзаборавивме. Место за бегство за Вања Велева не е малодушна, плачлива сага за тоа колку стварноста/животот/поетската апстракција се темни и против сè и секого. Не. Тоа е приказна за цврстината на Жената/Човекот да се справи со предизвикот преку одлучната решеност, преку светлината и оптимизмот.

Мишел Павловски

vanja-izova-veleva

Вања Изова Велева

Вања Изова Велева е македонска поетеса, есеист, публицист од Струмица. Дипломирала на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, на групата Македонска книжевност со Јужнословенски книжевности. М...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил