Мачорот што ги спаси книгите

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082308692

Година на издавање: 2022

Број на страници: 168

Димензии: 21cm

Корица: softcover

На залиха
As low as 340  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Дедо ми отсекогаш велеше дека книгите поседуваат безмерна моќ.

Која е вистинската моќ на книгите? Повлеченото момче Ринтаро ќе го открие тоа сосем неочекувано, соочено со загубата на нештата што му значеле најмногу во животот.

Ринтаро се чувствува свој само меѓу книгите на дедо му, кои се негово прибежиште. Но откако дедо му ќе почине, тој ќе мора да ја продаде книжарницата во која поминал многу среќни часови во читање и да се пресели кај една далечна роднина. Меѓутоа еден необичен посетител од корен ќе му го промени животот. Тигар Пругавиот, мачорот кој умее да зборува, бара помош од Ринтаро за спасување на книгите. Оваа мисија ги носи на необично патување на кое запознаваат чуди луѓе и добиваат најразлични задачи. Минувајќи низ лавиринтите, на крајот доаѓаат до последниот и најтешкиот предизвик – оној кој од Ринтаро бара огромна храброст...

Необичен мачор, младешка љубов, волшебни книги и возбудливи авантури...Роман што ја враќа вербата во добрината, во кој ќе се пронајде секој читател.

„Волшебна приказна што нè повикува да уживаме во читањето и ни открива нови светови што ги држиме в раце додека ги листаме и мирисаме печатените страници и ја допираме шушкавата хартија.“

Џапан тајмс

sosuke-natsukawa

Сосуке Нацукава

Сосуке Нацукава е јапонски лекар и писател кој постигна голем успех уште со своето појавување на литературната сцена. За своите дела има добиено неколку престижни книжевни награди, а преведени се на...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил