Претскажано од ѕвездите

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082309620

Корица: softcover

На залиха
As low as 500  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Роман-светлост во темнината дури и кога ни се чини дека надежта се загубила низ мракот.

Во светот растргнат од војни и болести, медицинската сестра Џујлија Повер работи во неснабдена болница во центарот на градот во која родилките доживуваат страшен грип. Во режимскиот свет на Џулија, зачекоруваат две неприфатени лица – докторката Кетлин Лин, бунтовничка која ѝ бега на полицијата и младата доброволна помошничка, Бриди Свини.

Во темнината на ова мало одделение, во долги и исцрпувачки три дена, овие жени меѓусебно си ги менуваат животите на неочекуван начин. Додека срцата им се раскинуваат поради животите што згаснуваат околу нив, некоја нова искра се распламтува во нивните души.

Книга за опстанок, за борбата што човекот ја води секојдневно и во која излегува како победник, дури и кога мисли дека губи. Со неуморна нежност и хуманост, испреплетените приказни ќе ви вети надеж која токму во мигот кога ќе ви се чини дека е згасната, таа ќе блесне во светлина.

emma-donoghue

Ема Донахју

Ема Донахју е современа ирско-канадска авторка. Родена е во 1969 година, во Даблин, од кој двапати емигрира. По завршувањето на католичка гимназија во Даблин, во 1990 година дипломира Англиска и фра...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил