Силмарилион

Издавач: ПАБЛИШЕР

ISBN: 9786085021093

Корица: softcover

На залиха
As low as 550  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Фасцинантна сага за човештвото кое го изгубило земскиот рај

Силмарилион е еден од најраскошните светови во историјата на фантазијата, митолошки канон што Толкин го создавал целиот свој живот. Тоа е збирка од восхитувачки историски записи проткаени со приказни за создавањето, за љубовта и предавството, за пријателството и моќта.

Силмарилион дава поширока слика на Средна Земја, во која се сместени дејствата на Хобитот и Господарот на прстените. На романите што му претходеле им дава длабочина, ги пополнува празнините и нуди историски контекст на Толкиновиот свет и легендариум. Оваа книга ја раскажува приказната за старите дни, за првата доба, кога во Средна Земја живеел Моргот, првиот господар на темнината, а елфите од висок род војувале против него за да ги вратат Силмарилите, скапоцености кои ја содржеле чистата светлина на Валинор.

Потпирајќи се на своите длабоки познавања од Библијата и митологиите на многу народи, Толкин создал ремек-дело кое се смета за еден од најчитаните и најинтригантните романи во светската книжевност.

john-ronald-reuel-tolkien

Џон Роналд Руел Толкин

Џон Роналд Руел Толкин (3.1.1892 во Блумфонтејн, Јужна Африка – 2.9.1973, Борнмут, Англија) е англиски писател, поет, критичар, филолог и универзитетски професор, несомнено еден од најпознатите авто...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил