Живот без сведоци

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082309446

Број на страници: 240

Димензии: 21cm

Корица: softcover

На залиха
As low as 300  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Човек што не го почитува животот, брзо старее. Човек што го сака животот е секогаш млад.

Во едно безимено градско предградие, во една напуштена куќа-засолниште, случајно се среќаваат Карла и Кристофер, двајца бегалци од животот. Соединувајќи се во својот личен прогон во една безмилосна, страсна игра на посакување и поседување, во кошмар од мачни исповеди и искупувања, но и себеистражувања со копнеж по суштинска преобразба, прежививајќи ги слепите точки на своето невидливо постоење, доаѓаат до екстремни состојби кои ги доведуваат во прашање догмите што им биле наметнати. Во тој живот без сведоци, среде заемното заложништво и соочувањето со старите демони, одново ќе избие порокот и ќе им донесе предавство.

Тој чин го менува животот на двајцата урбани маченици на отуѓениот потрошувачки свет. Но само едниот од нив ќе се спаси, ќе ја осознае смислата на својот живот и ќе се ослободи од јазлите на примордијалното минато и од стапицата на безживотните нагони. Затоа што сфаќа дека умира само она што е лишено од љубов, дека љубовта е посилна од животот, па дури и од смртта.

Кревок, срамежлив, ранлив, а истовремено страстен, бурен, возбудлив роман во кој главната нарација е испреплетена со тивката, подмолна, невидлива, неискажлива болка на човечкото постоење.

Венко Андоновски

natasha-sardzoska

Наташа Сарџоска

Наташа Сарџоска (Скопје, 1979), поетеса, писателка, антрополог, литературна преведувачка, полиглот. Живеела во многу европски градови, меѓу кои Париз, Милано, Лисабон, Хајделберг, Брисел, Штутгарт.<...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил