Чудовиштето доаѓа

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-477-9

Година на издавање: 2016

Димензии: 140/205

На залиха
As low as 89  ден. Regular Price 299  ден.  -210  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Чудовиштето доаѓа во времето на необичните суштества неколку минути по полноќ. Но Конор воопшто не се плаши од она што се појавува пред неговата куќа. Тој го очекува чудовиштето од своите кошмари преполни со темнина и ветар она кое го измачува речиси секоја ноќ. Чудовиштето што доаѓа кај него е древно диво чудесно тоа знае да раскажува приказни и од Конор го бара најопасното – ја бара вистината... Истовремено мрачен и длабоко човечки роман за загубата семејството тагата и созревањето роман за реалните и имагинарните чудовишта со кои се соочуваме сите ние – и децата и возрасните. Токму поради тоа во овој роман наменет за младите читатели еднакво ќе уживаат и сите кои некогаш биле млади.

„Моќна модерна бајка за надежта и тагата, која ќе ги трогне читателите со својата емотивност и едноставност.“ Publishers Weekly

„Чудовиштето доаѓа е ремек-дело во современата литература. Роман кој ќе ги научи младите читатели дека умешноста на книжевноста се состои во тоа да се преплетуваат солзите и насмевките.“ The Guardian

patrick-ness

Патрик Нес

Патрик Нес е роден во 1971 година, во Вирџинија, САД. На 28 години се преселил во Лондон, каде што живее и денес. Работи како писател, новинар и професор. Автор е на десетина романи и на повеќе раск...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил