Ништо

Издавач: ПАБЛИШЕР

ISBN: 978-608-4569-817

Година на издавање: 2019

Број на страници: 141

Димензии: 140/210

Корица: softcover

На залиха
As low as 199  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Сè започнува кога Пјер Антоан главниот покренувач на настаните во Ништо на Јане Телер на еден час изјавува дека „не постои ништо што значи нешто“ оти животот е бесмислен и нема потреба да се грижиме за ништо: за училиштето пријателите семејството. Во знак на протест се качува на едно сливово дрво и оттаму почнува да ги гаѓа своите довчерашни другари со презреани сливи и со своите филозофски мудрости. Исплашени од неговото забегано однесување тие тргнуваат во очајна потрага по смислата на животот откажувајќи се од најзначајните работи и предизвикувајќи се на сѐ поголеми жртви. Купот почнува со нечии омилени зелени сандали жолт велосипед данско знаме стара касета од Битлси...

Но дали откажувајќи се од најсаканите работи потврдуваме дека навистина ништо не е важно? Измачувајќи се со ова прашање, секое наредно барање на седмоодделенците станува сè посурово и настаните постепено добиваат морбиден пресврт...

janne-teller

Јане Телер

Јане Телер (1964, Копенхаген) е данска писателка со австро-германско потекло која живее во Њујорк и во Берлин. Пред да стане писателка работела како советник за разрешување конфликти за ЕУ и за НАТО...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил