Здрав емотивен живот

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-740-4

Година на издавање: 2021

Број на страници: 262

Димензии: 125/195

Корица: softcover

На залиха
As low as 380  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Како да ја усогласиме потребата за изразување на своите чувства со желбата да ги заштитиме другите? Премногу често запаѓаме во стапицата на оваа дилема: изразување или потиснување. Доколку ги изразиме вистинските чувства, се плашиме дека ќе ги повредиме блиските и ќе се отуѓиме од нив. Но ако ги потиснуваме емоциите – дури и под маската на „самоконтрола“ – ризикуваме да се повредиме себеси.

Ошо, еден од најпровокативните и најинспиративните духовни учители на нашето време, ни претставува практичен и сеопфатен пристап кон успешно решавање на овој личен конфликт. Користејќи нов, досега необјавен материјал, книгата Здрав емотивен живот ни помага да сфатиме што лежи во основата на нашите емоции, ни укажува како да реагираме на ситуациите за да осознаеме нешто и за себе и за другите, и нѐ учи да одговориме со поголема сигурност на неизбежните подеми и падови во животот.

Восхитувачкиот увид на Ошо во човековиот ум и во срцето ги надминува границите на конвенционалната психологија. Ошо нѐ учи целосно да ги искусиме своите емоции и со нив да се избориме на креативен начин, за да водиме побогат и поисполнет живот.

osho

Ошо

Учењето на Ошо им пркоси на сите категоризации. Илјадниците предавања што ги одржал ги покриваат сите теми, од индивидуалната потрага по смислата до жешките општествени и политички прашања со кои се...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил