Вовед во кинеската култура

Издавач: Македоника Литера

ISBN: 9786082521275

Година на издавање: 2020

Број на страници: 274

Димензии: 200x140

Корица: softcover

На залиха
As low as 300  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Книгата е монографско илустирано издание за кинеската култура: Лао Це. Таоизам. Конфучиј. Конфучијанство. Сун Цу. Храмот на Небото. Филозофијата на животот. Еколошка естетика. Кинеското писмо. Свилата. Патот на свилата. Навигација. Големиот кинески ѕид. Забранетиот град. Теракотната армија. Будизам. Калиграфија. Древна уметност. Музика. Кинеско сликарство. Порцелан. Кинески градини. Пекиншка опера. Народна уметност. Народни обичаи. Шармот на стариот Пекинг. Убавините на стариот Шангај. Најзачуваните стари градови. Кинеска архитектура. Традиционална облека. Кинеска кујна. Кинески чај. Боречки вештини. Храмот Шаолин. Древни игри... Буквар за најстарата жива цивилизација!

--several-authors--

-- повеќе автори --

Повеќе автори...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил