Моќта на позитивното Не

Издавач: ПАБЛИШЕР

ISBN: 9786084892991

Година на издавање: 2023

Број на страници: 250

Димензии: 21cm

Корица: softcover

На залиха
As low as 400  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

„Не“ е најважниот и најмоќниот збор во јазикот.

Во денешниот свет на неограничени избори, притисокот да се попушти и да се каже Да е сè поголем, носејќи ни стрес и прекумерни обврски. Позитивното Не никогаш не било толку потребно. Тоа има моќ да го преобрази животот овозможувајќи ни да се заземеме за она што ни е важно – нашите потреби, вредности и приоритети.

Но погрешното Не може да го уништи и она што најмногу ни значи. Затоа е важно да го кажеме на вистински начин. Тајната на ефикасното Не лежи во умешноста да се каже позитивно Не, што е можеби највредната животна вештина што некогаш ќе ја научите.

Оваа незаменлива книга ви дава едноставен метод во три чекори за кажување позитивно Не: да си ги одбраните суштинските интереси цврсто останувајќи на својот став; да се спротивставите на контрааргументите; да стигнете до прифаќање, до вистинското Да што им служи на вашите интереси.

„Моќта на позитивното Не“ нуди практични совети и примери за секоја ситуација. Без разлика дали треба да му кажете Не на некој клиент или колега, на вработениот или на шефот, на детето или партнерот, во оваа книга ќе ја најдете тајната за јасно и ефективно Не, искажано со почит. Сфатено вака, Не е новото Да.

„Лесно е да се каже Не! кога длабоко во вас гори Да!“

Стивен Р. Кови, автор на „7 навики на успешните луѓе“

william-ury

Вилијам Јури

Преговарач, јавен говорник и автор на бестселери, Вилијам Јури (12.9.1953) го раководи проектот за глобални преговори на Универзитетот Харвард. Тој е коавтор на Да се дојде до Да и автор на...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил