Вторниците со Мори

Издавач: ПАБЛИШЕР

ISBN: 978-608-4569-24-4

Година на издавање: 2015

Број на страници: 165

Димензии: 125/195

Корица: softcover

На залиха
As low as 280  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Можеби бил родител учител или колега. Некој постар трпелив и мудар. Некој кој ве разбирал кој ви помагал да го сфатите животот и да го истражите светот да го пронајдете вистинскиот пат. Тој некој за Мич Елбом бил неговиот професор Мори Шварц. Но и тој како и многумина други стремејќи се кон успех ја губи трагата од својот ментор. Дозволувајќи да го понесе животот заборава да го живее на вистински начин.

Но добива втора шанса. Повторно го открива својот сакан професор Мори, во последните месеци од животот на стариот човек. Знаејќи дека наскоро ќе замине, Мори секој вторник се среќава со Мич во својата работна соба, токму како што правеле пред 16 години. Нивниот обновен однос се претвора во еден вид завршно „предавање“: во лекции за тоа како навистина да се живее животот, како секој негов ден да се направи посебен.

„Вторниците со Мори на Мич Елбом е инспиративна книга што го менува животот, за тоа дека би требало да го вреднуваме скапоценото време што го имаме. Прекрасна книга, приказна од срцето раскажана со душа.“ Los Angeles Times

 

mitch-albom

Мич Елбом

Мич Елбом е писател и сценарист, автор на седум книги, меѓу кои и светските бестселери Петтемина што ги среќаваш во рајот и Вторниците со Мори, најпродаваната книга-мемоари на сите времиња. Работи и...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил