Вулф Хол

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-283-6

Година на издавање: 2014

Димензии: 140/210

На залиха
As low as 399  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Лондон почеток на XVI век. Повеќе благороднички семејства се борат за престолот на Англија но вистинската моќ ќе заврши во рацете на синот на еден обичен ковач. Вулф Хол е приказна за еден од најпознатите реформатори во историјата на Велика Британија сер Томас Кромвел кој успева да се издигне на највисоката позиција во кралската хиерархија и да стане главен советник на кралот Хенри VIII. Иако во суштина е историски роман Вулф Хол е обликуван како политички трилер преполн со интриги пресврти и извонредно изградени ликови. Романот е одлична илустрација на Британското кралство но исто така и сериозна психолошка студија на главниот лик. За Вулф Хол Хилари Мантел ја доби наградата Букер во 2009 година.„Вулф Хол го враќа читателот во XVI век, во светот на кралевите, принцезите, бароните, витезите и вештерките. Но Мантел успеала да открие една современа заднина на приказната, поради која имате чувство дека читате модерен политички трилер. Освен тоа, оваа книга е и своевиден портрет на Англија и на луѓето кои ја создале големата Британска Империја и ни нуди директен увид во интригите и политичките игри, во корупцијата и убиствата, во личните трагедии и националните искушенија што се кријат зад официјалната историја која сите добро ја познаваме.“ The Atlantic

hilary-mantel

Хилари Мантел

Obsecro te, mea vita scribere......

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил